About Me

My photo
Sunt un om,ca si tine.Un calator prin mintea ta.Ca m-am nascut nu e vina mea,ca am trait,e multumirea mea,dar cum ma voi duce,e planul lui Dumnezeu!

Monday, June 22, 2026

67,cu har…

O ce har,sa stiu ca Domnul ma iubeste.O ce har,sa fiu in bratul Lui.Sunt Eca Everstrong Raveca,nascuta cu dor,in pridvor,si crescuta cu fior,pe meleaguri ce nu mor.Sunt inca aici,pe strazi cu flori si frunzisi.Sunt iubita,si cu Dumnezeu Implinita.Nu sunt rea,dar nici prea,prea.Ma straduiesc frumos sa traiesc.Prin dragoste sa biruiesc.Sunt ce sunt,si cine sunt.Viata m-a frant,dar eu tot cant.De dragoste pana la ultimul Cuvant.M-am gandit bine,e despre Mama Rave,si Buna Eca.Vedeti voi,mie imi sade tare bine cu o palarie,ca palaria ma scoate bine din cutie.Ma laud si eu foarte bine.Apoi,no,amu,ma dau si eu,sa fiu nealcosa.Imi sunt tare dragi palariile,cand imi fac fotografiile.Vreau sa arat de un milion,ca si eu sunt un mare om.Am avut un timp minunat,comediile le-am terminat,cred ca nu ma-ti invidiat.M-am apucat si am cercetat toate lucrurile cu gand sa inteleg,sa adancesc si sa caut intelepciunea si rostul lucrurilor si sa pricep nebunia rautatii si ratacirea prostiei.Eclesiastul,cercetand lucrurile unul cate unul,ca sa le patrund rostul,iata ce-mi cauta si acum sufletul si n-am gasit.Din o mie am gasit un om,dar o femeie n-am gasit in toate acestea.Numai iata ce am gasit:ca Dumnezeu a facut pe oameni fara prihana,dar ei umbla cu multe siretenii.M-am cercetat,nu m-am certat,am gimicat aluat de mine preparat.All i’m sayin!Vreau sa ma cunosc mai bine,si fac competitie cu mine.Cu capul in nori,sunt de multe ori.Stiu cine sunt,si ce mananc,cateodata ma scobesc si in dinti,ca nu suntem sfinti.Am venit cu un scop,sa dau la lume frumos.Si cand ma duc,ma duc sa ma joc,ca viata oricum e un joc.Castig si pierd,ca pana la urma,pe toate le pierd.Un singur joc imi place,sa ma iubesc cu foc.Asa m-a facut mama mea,si nu ma intereseaza ce zice lumea.Va dati seama,sa ajungi pana aici,la 67 de anici cu arici,cat a trebuit,intru-na sa te tot ridici,sa nu fi muscata de furnici.Si ma tot ridic,ca mananc tot ridichi,sa ma curete la rinichi,sa nu am pietri,mari si mici.Dar tot mai sus ma ridic,si cu usturici,mai sus de turturici,in tara unde este tot urzici.Nu vreau bici,nici besici,ca sufar si de tremurici.E greu sa mai rezistati,stiu,de pe pielea mea,ca e batucita,vai de ea.Sa va spun inca ceva.Nu ma iau dupa nimenea,cum imi astern asa dorm,om sa fiu,si tu domn,eu vreau sa ma schimb,doar atunci cand eu dorm.Ma intorc de pe-o parte pe alta,si competez cu cealalta.Am ascultat sfaturi de viata,ca ce te doboara,te pune din nou pe sfoara,ca si viata te masoara.Sfaturile de viata imi da mie peste fata,sa invat cum sa stau mai in fata.Acordul melodiei sufletului,pierdut in nimic,rasuna absurd si difuz.Mai rau e sa simti nimicul si sa nu-l intelegi si sa nu iti dai seama de unde a provenit si in ce suflet a rasarit.Trecand nesimtitor,timpul se ataseaza de prima mea privire.Scriu cu experienta din minte,dar nu scriu despre ele,ci doar afara din ele.Nu am cunostinte de stiinta,am vointa,ma pocaiesc sa ma cunosc mai bine.Recunosc ca nu cunosc,dar nu ma strofoc,nici nu ma sufoc,ma pun sa invat,mai multe sa cunosc.Numai Dumnezeu ma cunoaste pe mine.Multe eu am cercetat,dar cu toata truda,pace nu am aflat.Am umblat prin lume,dar numai cu Domnul eu m-am impacat.Chiar acum m-am socializat cu mine,despre mine,ca nimic nu-mi apartine.Totul vine si pleaca,inapoi de unde vine.M-am cercetat,si nici un paduche nu am aflat.I-am multumit lui Raveca,si mi-a raspuns tot Eca,ca mai vrea sa mai bea,la o vorba din vizualizarea mea.Sociala si amabila,bine si cauzabila,dar plina de maturabila.Asa e viata,toate vin si pleaca,si nimic nu agata,doar te desghiata.Acum ma duc pe ulicioara,si sa vad cum pasarelele zboara.Sa nu uitati,de unde ati plecat.Un pic,de la daily drip,cu cip cirip.Vai,ce tare ma spetesc,ca eu tot imbatranesc,dar nu sunt batrana,sunt baba buna,asa imi zice nepotelul si catelul.Eu sunt buni Eca Everstrong,dar gaina batrana face zupa buna.Nu-s gaina,sunt albina,ca de miere mi-e gura plina.Tot ce scot din gura,te alina,nu te injura.Azi asa mi-a spus nepotul,multumesc buna,mi-a venit dorul,sa mancam cremesul.O sa mancam si alte bunataturi,varza multa,sa fim sanatosi tot anul.Bunicuta,as mai vrea,si bunataturi de a dumita,ca sunt gustoase pentru hrana mea.Bine mai nepotele,iti fac poftele tele,ca doar o buna ai aici,eu nu vreau ca tu sa te strici.El are nevoie de mine,numai ca sunt buna de piftie,si toata ziua gatesc in bucatarie.Pana m-ai pot gati,e bucuria mea de a servi,pana nu m-oi prapadi.Ce bine e sa fi buna,ca de nebuna,lumea e plina.Bunicuta,buna draga mea,te iubesc cu toata inima mea,numai nu ti-o dau pe a mea.Acum buna Eca,de multe s-a saturat,le-am spalat cu-n oftat.Eu ma limitez doar la atat,pana nu m-am rancezit,si sa nu crezi tu,ca nu m-am zapacit.Acum buna,buni Eca,isi inchide tableta,ca vreau sa merg si cu trotineta.Buna zi sa aveti,pofta daca mai poftesti,si pe la mine sa mai poftesti.Acum ori postesti,ori te prostesti,nu vreau sa te prapadesti.Am luat-o cu pofta,de chiar mi-a pierit si pofta.Pentru cine pofta nu are,sa se spele pe picioare,si sa se unga cu unsoare.Eu m-am uns bine si pe cap,si pofta mi-a venit treptat.Am plecat cu bunataturile drept la sfat,si pofta de am intrat in pat.Mama Rave,a muncit azi,si m-am spalat si pe cap.Buna Eca,vorbeste cu nepotii ei,sa fie cuminti si destepti,si le face placinte bune,ca pana acum,am trei baieti,si o nepotica Cleopatra Ray,si o sa creasca mare,ca si verisorii ei.Lucas,Eli,si Zachary,si cine mai stie,daca va fi mai multi,ca ei.Scrisul l-am terminat,si m-am pus la rugat,ca Domnul sa vegheze pentru noi toti,neancetat.Cu iubire v-am lasat,si in mainile Tatalui din Cer,v-am predat.Bate vantul prin aluni,lunga-i ziua cea de luni.Rupe frunze,zmulge stea,ziua cea de marti e grea.Peste-oglinda apei reci,suflete de ce te pleci?Devenind cu roua rece,ziua cea de miercuri trece.Of,pelinul ca-i amar,floarea cucului hoinar.Creste-aici,creste-colea,amarandu-mi dragostea.Vine ziua cea de joi,canta pasare-n zavoi.O ascult,si o jalesc,dorul ei,ca-i omenesc.Vine insa,vinerea,zboara -n lume,o pasarea.Dar eu tot raman in prag,sa-astept omul,ce mi-e drag.Trece clipa sambata,trece si duminica.Si-apoi iarasi prin aluni,din nou vine,ziua cea de luni.Amin

67,cu har…

O ce har,sa stiu ca Domnul ma iubeste.O ce har,sa fiu in bratul Lui.Sunt Eca Everstrong Raveca,nascuta cu dor,in pridvor,si crescuta cu fi...